Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Wielkopolska w cieniu WZW A
09.05.2017
Wielkopolska w cieniu WZW A

Specjaliści z Wielkopolski uznali, że mamy do czynienia z sytuacją „epidemiologicznie niebezpieczną” w kontekście zagrożenia żółtaczką pokarmową (wirusowe zapalenie wątroby typu A/WZW A). Powodem jest 17 przypadków zachorowań w tym regionie, co w skali kraju stanowi liczbę niepokojącą. W całej Polsce rocznie odnotowuje się średnio 35 przypadków występowania WZW A, z czego wielu chorych „przywozi” infekcję z podróży zagranicznych.


17 przypadków zachorowań na WZW A odnotowano w Krotoszynie i na terenie powiatu ostrowskiego. Jak wynika z doniesień Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wszyscy chorzy pacjenci pracowali w miejscach, gdzie produkuje się lub dystrybuuje żywność (placówki handlowe, lokale gastronomiczne).  W niektórych z nich stwierdzono „skandaliczny stan sanitarny”, a tamtejsi pracownicy wykonywali swe obowiązki zawodowe bez książeczki zdrowia, urągając wszelkim zasadom higienicznym w przygotowywaniu lub dystrybuowaniu żywności. Wszystkie takie przypadki zakończyły się surowymi sankcjami. 17 zarażonych osób przebywa aktualnie na obserwacji i przechodzi odpowiednie badania.


Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywane jest „chorobą brudnych rąk”, gdyż ryzyko zarażenia się wirusem, prowadzącego do poważnego uszkodzenia wątroby, jest tym większe, im gorsze w danym miejscu występują warunki higieniczne i sanitarne. Choroba ta występuje na całym świecie, przede wszystkim w krajach tropikalnych i rozwijających się. Wirus przekazywany jest głównie drogą pokarmową – poprzez żywność lub wodę. Żółtaczkę i zapalenie wątroby poprzedzają mało specyficzne, grypopodobne objawy, takie jak: dreszcze, stan podgorączkowy, uczucie rozbicia. Leczenie tej choroby odbywa się zawsze w warunkach szpitalnych.


Szczepienie przeciw WZW A nie jest objęte w Polsce kalendarzem szczepień obowiązkowych w wieku dziecięcym. Jest ono jednak szczególnie zalecane przez Program Szczepień Ochronnych na rok 2017:

  • podróżnikom wyjeżdżającym do krajów istotnie zagrożonych tą chorobą
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń, które służą do takich celów
  • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Ostatnie wydarzenia z Wielkopolski pokazują, że szczepienie przeciwko WZW typu A jawi się jako niezbędne w przypadku pracowników, których charakter pracy zakłada kontakt z żywnością.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!