Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Lekooporna pałeczka duru w Pakistanie
24.07.2018
Lekooporna pałeczka duru w Pakistanie

Jak donosi CDC, w Pakistanie służby medyczne zmagają się z szeroko rozpowszechnioną lekooporną bakterią duru brzusznego, która nie reaguje na większość antybiotyków.

 

Wszyscy podróżujący do Pakistanu są narażeni na ryzyko wystąpienia duru brzusznego. Najczęściej chorują podróżni, którzy żywią się w złych warunkach sanitarnych m. in. korzystają z miejscowej kuchni ulicznej. Ci, którzy odwiedzają przyjaciół lub krewnych, są bardziej zagrożeni niż turyści i osoby podróżujące służbowo. Aby uchronić się przed chorobą warto przed wyjazdem zadbać o szczepienia profilaktyczne, a będąc na miejscu zachować szczególną ostrożność i przestrzegać wytycznych dotyczących bezpiecznej żywności i wody. Oznacza to przede wszystkim trzymanie się zasad higieny, zwłaszcza podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

 

Dur brzuszny, o którym mowa, jest ostrą układową chorobą zakaźną, wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Do zakażenia dochodzi najczęściej na drodze pokarmowej, przez spożycie zakażonej żywności lub wody. Rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem. Wśród objawów wymienia się stopniowe narastanie gorączki, ból głowy, złe samopoczucie, brak apetytu i bezsenność. Obserwuje się również objawy jelitowe np. biegunki i zaparcia.

 

Choroba może mieć różne nasilenie. Bez odpowiednio zastosowanego leczenia, niektórzy pacjenci mogą rozwinąć utrzymującą się długotrwale gorączkę, różnorodne objawy brzuszne, zaburzenia rytmu serca, a czasami zapalenie płuc. W trzecim tygodniu choroby u nieleczonych osób mogą wystąpić powikłania żołądkowo-jelitowe i mózgowe, co może prowadzić do śmierci nawet w 10-20% przypadkach. Najwyższą  śmiertelność obserwuje się u dzieci poniżej 4 lat.

 

Dur brzuszny powszechnie występuje w krajach rozwijających się. Każdego roku choruje na niego 22 miliony osób na całym świecie. W Indiach i w okolicznych państwach w Azji Południowej ryzyko zakażenia Salmonella typhi jest wielokrotnie większe, niż w pozostałych częściach świata. Za szczególnie zagrożone durem brzusznym uważa się także kraje Afryki Północnej i Zachodniej, niektóre wyspy Indonezji oraz część tropikalnej Ameryki Południowej (przede wszystkim Peru).

 

Źródło:
https://wwwnc.cdc.gov/travel/notices/alert/xdr-typhoid-fever-pakistanmapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!