Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
ECDC informuje: w tym roku wcześniej rozpoczyna się sezon gorączki Zachodniego Nilu
31.08.2018
ECDC informuje: w tym roku wcześniej rozpoczyna s

Jak donosi ECDC, w tym roku zaobserwowano niezwykle wczesny atak wirusa Zachodniego Nilu i dużą liczbę zachorowań w Europie. Wczesne wystąpienie dużej liczby zakażeń w państwach członkowskich UE/EOG i krajach sąsiadujących z UE wskazuje na znaczne rozpowszechnienie wirusa, co może potencjalnie skutkować dużą liczbą przypadków w trakcie nadchodzących miesięcy.

 

W tym roku w krajach europejskich najwięcej zachorowań zaobserwowano we Włoszech (123 osoby), Serbii (102) i Grecji (59). Liczby te są zauważalnie większe, niż w latach poprzednich. Według ECDC jest prawdopodobne, że wirus rozprzestrzeni się na kolejne kraje w nadchodzących miesiącach, w tym na obszary, na których w poprzednich latach choroba ta nie występowała.

 

W wydanym oświadczeniu ECDC rekomenduje, by specjaliści w zakresie zdrowia publicznego i lekarze na obszarach dotkniętych wirusem zachowali czujność i monitorowali jego rozprzestrzenianie się. Wczesne wykrywanie i zgłaszanie przypadków ma kluczowe znaczenie przy przeciwdziałaniu chorobie.

 

Czym jest gorączka Zachodniego Nilu?

 

Gorączka Zachodniego Nilu występuje w Afryce, Azji Zachodniej, Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Źródłem zakażenia wirusem są ptaki, z nich przenosi się on na ludzi za pośrednictwem komarów. Możliwe, choć rzadziej spotykane, są też inne drogi transmisji – poprzez transfuzję krwi, przeszczepy czy zakażenia laboratoryjne.

Objawy są zazwyczaj łagodne, często na pierwszy rzut oka nie da się ich odróżnić od objawów grypy. Łagodna postać nie wymaga specjalistycznego leczenia. U niektórych chorych, zwłaszcza z wcześniejszymi zaburzeniami odporności, może dojść do ciężkiego przebiegu gorączki Zachodniego Nilu, w której dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy ciężkiej postaci gorączki Zachodniego Nilu to przede wszystkim:

  • Bardzo wysoka gorączka
  • Zaburzenia świadomości
  • Dezorientacja
  • Sztywność karku
  • Porażenia
  • Drgawki
  • Śpiączka


U części chorych obserwuje się przewlekłe powikłania neurologiczne po przebyciu gorączki Zachodniego Nilu.

 

Jeśli po powrocie z zagranicznego wyjazdu obserwujemy u siebie niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży w celu uzyskania diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

 

Profilaktyka gorączki Zachodniego Nilu

 

Na chwilę obecną nie ma szczepień przeciwko gorączce Zachodniego Nilu ani leków skutecznych w tej chorobie. Jednak w związku ze znacznie zwiększoną liczbą zachorowań, naukowcy, między innymi na Yale University, prowadzą badania nad ich opracowaniem.

 

Dlatego też najskuteczniejszą metodą profilaktyki pozostaje unikanie ukłuć komarów, które mogą przenosić wirusy. W czasie przebywania na terenach występowania choroby sprawdza się dbanie o właściwy (zakrywający ciało) ubiór, używanie moskitiery nadłóżkowej oraz stosowanie repelentów. Komary przenoszące gorączkę Zachodniego Nilu zwykle najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, wówczas zalecane jest szczególnie staranne stosowanie środków ochronnych lub pozostanie wewnątrz bezpiecznych pomieszczeń.

 

Źródło:
1. https://ecdc.europa.eu/en/news-events/unusual-early-start-west-nile-fever-season-and-rise-cases-ecdc-assessmentmapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!