Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
BEZPIECZNIE ŚWIĘTUJ, GDZIEKOLWIEK BĘDZIESZ!
19.12.2017
BEZPIECZNIE ŚWIĘTUJ, GDZIEKOLWIEK BĘDZIESZ!

Przed nami okres świąt. Większość z nas pomyśli tu pewnie o białym Bożym Narodzeniu, trzaskającym mrozie, choince i prezentach. Tak, miejmy nadzieję, będzie to wyglądać w Polsce, ale wiele świąt i innych celebracji przebiegać będzie w egzotycznych miejscach i w znacząco wyższych temperaturach.

Już wkrótce tysiące osób z całego świata będzie bawić się np. w rytm samby na karnawale w Rio de Janeiro, czy uczestniczyć w  powitaniu chińskiego nowego roku, Roku Psa w Chinatown w Malezji. W atmosferze zabawy łatwo jednak zapomnieć o istniejących zagrożeniach dla zdrowia, które związane są z nadużywaniem alkoholu, spożywaniem niesprawdzonego pożywienia, uprawianiem przygodnego seksu, ekspozycją na wysokie temperatury czy istniejącą w tych rejonach przestępczością. Wielu spośród tych zagrożeń można uniknąć dzięki starannemu przygotowaniu do podróży. Warto jeszcze przed wyjazdem poświęcić czas i uwagę sprawom medycznym, tak aby tropikalne święta przebiegły bezpiecznie i w pełni zdrowia.

O czym więc należy pamiętać przed podróżą?

Właściwe przygotowanie zdrowotne do wyjazdu warto rozpocząć od wizyty w specjalistycznej placówce medycyny podróży. Na wizytę najlepiej zgłosić się w terminie ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz wygodne dla turysty przeprowadzenie szczepień. Podczas konsultacji lekarz poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży, ustali wskazania dla profilaktyki malarii, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tą chorobą, a także przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.

Na konsultację w placówce medycyny podróży dobrze jest przygotować następujące informacje:

  • Trasa wycieczki
  • Termin i charakter wyjazdu
  • Dane o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach
  • Lista przyjmowanych na stałe leków
  • Informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje
  • Dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych.


Lekarzowi warto przekazać również inne, ważne informacje o swoim zdrowiu, np. informację o obecnej lub planowanej ciąży.

Na wyposażeniu podróżnika powinna się także znaleźć polisa ubezpieczenia turystycznego, która w razie zachorowania/wypadku może (w zależności od wybranego wariantu) pokryć koszty leczenia, ratownictwa, ubezpieczenia bagażu i transportu do kraju  a także NNW i OC.

Bezpośrednio przed podróżą dobrze jest zebrać informacje o lokalnie panujących zwyczajach i specyficznych dla danego regionu uregulowaniach prawnych. Uniknie się wtedy tak nieprzyjemnych sytuacji, jak np. zatrzymanie przez policję na wyspach Trynidad i Tobago, gdzie noszenie paramilitarnych strojów jest nielegalne. Dobrze jest też monitorować ostrzeżenia dla osób podróżujących np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pamiętajmy także o skompletowaniu podstawowej apteczki podróżnika (nie zapominając o lekach, które przyjmujemy na stałe) oraz o tym, żeby na wszelki wypadek zostawić w domu swój plan podróży i informacje kontaktowe oraz wykonać, na wypadek zagubienia, papierowe i elektroniczne kopie ważnych dokumentów, takich jak karty kredytowe i paszport.

Nikomu z nas nie uda się przewidzieć wszystkich okoliczności, jakie mogą zepsuć nam podróż marzeń, ale spróbujmy zrobić wszystko, żeby się udała. A przy okazji – wszystkim wyjeżdżającym i niewyjeżdżającym życzymy dużo ciepła i spokoju z okazji nadchodzących Świąt i wspaniałych, zdrowych wakacji w Nowym Roku!mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!