Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
25 kwietnia – Światowy Dzień Malarii
10.04.2017
25 kwietnia – Światowy Dzień Malarii

Światowy Dzień Malarii jest obchodzony corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia z inicjatywy Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA, WHO). Z tej okazji publikujemy podstawowe informacje dotyczące tej choroby, a także najświeższe informacje z obszaru epidemiologii.


Malaria jest groźną dla życia chorobą pasożytniczą, przenoszoną przez komara widliszka. Stanowi najczęstszą na świecie chorobę zakaźną, z powodu której umiera rocznie ponad 500 000 osób, z czego największy procent stanowią dzieci zamieszkujące terytoria Afryki Subsaharyjskiej. Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich 10 lat udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu malarii w Afryce o ok. 30%. Niestety, choroba ta nadal stanowi główną, infekcyjną przyczynę śmierci osób podróżujących do tropiku.

 

Początkowe, grypopochodne objawy malarii zwykle pojawiają się ok. 10–14 dni po zarażeniu, zwykle w ciągu miesiąca po zakończeniu podróży. Choroba może jednak ujawnić się nawet po wielu tygodniach powrocie do kraju. Z tego powodu zawsze warto informować lekarza o swoim wcześniejszym pobycie w tropikach, celem szybszej diagnozy i wszczęcia leczenia. Szybko podjęta właściwa terapia lekami przeciwmalarycznymi ratuje życie chorych na malarię podróżnych, którzy są szczególnie narażeni na jej ciężkie postaci, takie jak np. malaria mózgowa.

 

Profilaktyka malarii w podróży polega na unikaniu ukłuć komarów (repelenty, stosowanie moskitiery, odpowiedni ubiór) i stosowaniu leków przeciwmalarycznych.

 

Zasięg występowania malarii i zagrożenie tą chorobą dla podróżnych może zmieniać się z roku na rok. Przygotowując się do egzotycznego wyjazdu warto więc zawsze korzystać z najnowszych rekomendacji w zakresie profilaktyki malarii. Ostatnie tygodnie przyniosły ostrzeżenia dotyczące rozprzestrzeniania się zarodźców malarii na terenie Republiki Południowej Afryki. Dotychczas ryzyko malarii w RPA dotyczyło głównie na terenie słynnego Parku Narodowego Krugera. Jednak ostatnio ok. 50 osób zachorowało na malarię w zachodniej części prowincji Limpopo, w regionie, który od wielu lat uważany były za wolny od tej choroby. Pojedyncze zachorowania miały także miejsce w okolicach Pretorii. W związku z tą sytuacją CDC ostrzega turystów, aby planując podróż do miejsc zagrożonych malarią w RPA dla ochrony zdrowia i życia uwzględnili profilaktykę przeciwmalaryczną.

 mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!