Strona głównaStrona głównaArtykułyArtykułySzczepionka na choroby tropikalneChoroby tropikalneMateriały do pobraniaPomocne linkiProgram edukacyjnyMateriały do pobrania

Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski BM Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Uwaga na wściekliznę! Także w Malezji
15.09.2017

Większość z nas nie raz pewnie usłyszała w radio informację, że poszukiwany jest właściciel psa, który kogoś pogryzł. I choć wścieklizna występuje na całym świecie, to zagrożenia tą chorobą powinni być świadomi szczególnie turyści wyjeżdżający do egzotycznych krajów. Do przypomnienia najważniejszych informacji o tej chorobie skłania także Międzynarodowy Dzień Walki z Wścieklizną, który przypada 28 września.


Zagrożenie żółtą febrą w Afryce i Ameryce Południowej
19.08.2017

Podróżnicy wybierający się do krajów tropikalnych powinni zwrócić baczną uwagę na doniesienia o sytuacji epidemiologicznej związanej z występowaniem żółtej gorączki (inaczej: żółta febra).


Szczepienia przeciwko polio - aktualne wytyczne #2
07.07.2017

W biuletynie polio cyklicznie prezentujemy aktualne informacje dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień profilaktycznych przeciwko poliomyelitis dla dorosłych podróżnych. Przypominamy, że każdy podróżny powinien być w pełni uodporniony przeciwko polio za pomocą szczepień podstawowych. Większość Polaków otrzymuje je w dzieciństwie. W wieku dorosłym przed podróżą mogą być potrzebne szczepienia przypominające.  Poniższe informacje dotyczą szczepień przypominających dla dorosłych podróżnych. Materiał powstał na bazie informacji udostępnianych przez WHO, CDC i w ramach Programu Szczepień Ochronnych na 2017 rok.


WZW A również w stolicy
05.06.2017

Po ostatnich alertach dotyczących sytuacji „epidemiologicznie niebezpiecznej” w związku z występowaniem WZW A na terenie Wielkopolski, pojawiły się kolejne raporty – tym razem  dotyczące województwa mazowieckiego.Po ostatnich alertach dotyczących sytuacji „epidemiologicznie niebezpiecznej” w związku z występowaniem WZW A na terenie Wielkopolski, pojawiły się kolejne raporty – tym razem  dotyczące województwa mazowieckiego.


Wielkopolska w cieniu WZW A
09.05.2017

Specjaliści z Wielkopolski uznali, że mamy do czynienia z sytuacją „epidemiologicznie niebezpieczną” w kontekście zagrożenia żółtaczką pokarmową (wirusowe zapalenie wątroby typu A/WZW A). Powodem jest 17 przypadków zachorowań w tym regionie, co w skali kraju stanowi liczbę niepokojącą. W całej Polsce rocznie odnotowuje się średnio 35 przypadków występowania WZW A, z czego wielu chorych „przywozi” infekcję z podróży zagranicznych.


25 kwietnia – Światowy Dzień Malarii
10.04.2017

Światowy Dzień Malarii jest obchodzony corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia z inicjatywy Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA, WHO). Z tej okazji publikujemy podstawowe informacje dotyczące tej choroby, a także najświeższe informacje z obszaru epidemiologii.

 


Szczepienia przeciwko polio - aktualne wytyczne #1
29.03.2017

W biuletynie polio cyklicznie prezentujemy aktualne informacje dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień profilaktycznych przeciwko poliomyelitis dla dorosłych podróżnych. Przypominamy, że każdy podróżny powinien być w pełni uodporniony przeciwko polio za pomocą szczepień podstawowych. Większość Polaków otrzymuje je w dzieciństwie. W wieku dorosłym przed podróżą mogą być potrzebne szczepienia przypominające.  Poniższe informacje dotyczą szczepień przypominających dla dorosłych podróżnych. Materiał powstał na bazie informacji udostępnianych przez WHO, CDC i w ramach Programu Szczepień Ochronnych na 2017 rok.


Żółta febra w Brazylii jeszcze bardziej niebezpieczna
17.02.2017

W kilku stanach Brazylii odnotowano wzrost zachorowań na żółtą gorączkę, do czego w większości przypadków przyczyniła się leśna transmisja wirusa, a to oznacza że wirus może przenosić się tam nadal między komarami, a ssakami naczelnymi, stanowiąc zagrożenie dla nieodpornych turystów. Niestety, do rejonów zagrożonych chorobą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła również tereny nadmorskie Brazylii – dotychczas uznawane za wolne od żółtej febry. Wykonanie szczepień profilaktycznych (w tym: przeciw żółtej gorączce) przed wyjazdem do tego kraju jest w takiej sytuacji szczególnie zalecane.


Najpopularniejsza Tajlandia
12.12.2016

W 2016 roku internauci najczęściej szukali na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl informacji dotyczących szczepień profilaktycznych przed wyjazdem do Tajlandii. Odnotowano blisko 20 000 unikalnych wyszukań. Druga pod względem tak pojmowanej popularności była Kenia, a ostatnie miejsce na podium zajmują Indie.  Wszystkie trzy kraje kuszą swoją malowniczością, ale wymagają solidnego zadbania o profilaktykę chorób tropikalnych, których w nich bynajmniej nie brakuje. 


Brak nakazu wykonania szczepień nie oznacza, że warto o nich zapominać.
21.11.2016

Rzeczą powszechnie wiadomą jest, że przed wyjazdem do krajów tropikalnych należy się zaszczepić. W praktyce oznacza to konieczność wykonania szczepień obowiązkowych oraz możliwość poddania się dodatkowym, które choć obligatoryjne nie są, nie stają się przez to mniej korzystne. Na chwilę obecną, jedynym szczepieniem obowiązkowym, podyktowanym przez WHO przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (żółtej gorączce).


Światowi eksperci dyskutują o wciąż groźnym polio
19.10.2016

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (International Health Regulations - IHR) zostały przyjęte przez 58 Światowe Zgromadzenie Zdrowia w dniu 23 maja 2005 r. w Genewie. Stanowią zbiór wytycznych, praw i obowiązków nałożonych zarówno na państwa - strony jak i na Światową Organizację Zdrowia (WHO). W ubiegłym miesiącu utworzony w oparciu o międzynarodowe przepisy zdrowotne Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (IHR Emergency Committee) zorganizował spotkanie poświęcone rozprzestrzenianiu się wirusa polio na świecie.


Wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw wściekliźnie – na przykładzie społeczeństwa duńskiego w latach 2000-2012
26.09.2016

Wściekliźnie można zapobiec za pomocą szczepieniom profilaktycznym (tzw. przedekspozycyjnym), stosowanym przed wyjazdem do miejsc zagrożonych tą chorobą i poekspozycyjnym, które wykorzystuje się w przypadku pogryzienia danej osoby przez zwierzę potencjalnie zakażone wirusem wścieklizny lub w razie innego kontaktu z takim zwierzęciem, wiążącego się z narażeniem na tę chorobę. Obserwując społeczeństwo duńskie, widać znaczący trend rosnący w obszarze przyjmowania szczepionek przed- i poekspozycyjnych przeciwko wściekliźnie.

 


Nowe zalecenia – szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata
17.08.2016

Turyści wyjeżdżający za granicę, czy to w celach prywatnych, czy służbowych, często szukają informacji o szczepieniach, które należy lub warto wykonać przed podróżą, aby ta była zdrowa i bezpieczna. Na niniejszej stronie prezentowane są najnowsze zalecenia autorstwa dr Agnieszki Wroczyńskiej, których unikatowość polega na tym, że zostały one ułożone z myślą o konkretnie polskim turyście. Opracowanie powstało na bazie zaleceń światowych organizacji, takich jak WHO i CDC oraz polskiego Programu Szczepień Ochronnych na rok 2016, jak również na podstawie aktualnych doniesień i trendów w dziedzinie epidemiologii chorób zakaźnych. Ten wyjątkowy materiał jest dostępny nieodpłatnie tutaj, a docelowo powinien znaleźć się w każdym odpowiedzialnym i nowoczesnym biurze podróży.


Test Odpowiedzialnego Podróżnika – trzecia edycja, poświęcona Igrzyskom Olimpijskim w Rio de Janeiro
25.07.2016

Od dziś na fanpage’u Szczepienia dla podróżujących na użytkowników portalu zainteresowanych tematyką egzotycznych podróży czeka trzecia już odsłona popularnego konkursu edukacyjnego. „Test Odpowiedzialnego Podróżnika” to zabawa, w której sprawdzana jest wiedza podróżnika na temat wyjazdów w tropiki – w tym na temat szczepień profilaktycznych. Tegoroczna edycja testu zawiera pytania związana z Brazylią i Rio de Janeiro, co ma ścisły związek z tegorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi. Konkurs trwa do 03.08.2016 r.


Czy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową przed długotrwałą podróżą?
21.07.2016

Wyjazd na upragnione wakacje to wiele planów i przygotowań. Pobyt w egzotycznym kraju może wymagać przyjęcia zaleconych szczepień, czasem profilaktyki przeciwmalarycznej. A czy myślimy o zabezpieczeniu przed zakrzepicą?


Wycieczka życia do Peru? Uwaga na żółtą febrę!
14.06.2016

Wycieczki do Peru stają się coraz bardziej popularne, gdyż oferują je nawet duże mainstreamowe biura podróży. Wprawdzie przed wyjazdem do tego kraju nie ma obowiązku przyjęcia szczepienia przeciw żółtej febrze, to zdecydowanie jest to rekomendowane ze względu na dużą liczbę odnotowanych zachorowań w ostatnim czasie.


Żółta gorączka w Angoli…ale też w innych krajach Afryki i Chinach
10.05.2016

Aktualnie w Angoli obserwujemy dużą falę zachorowań na żółtą gorączkę. Niestety, jak donoszą specjaliści światowych laboratoriów, wirus zawędrował wraz z zakażonymi do państw takich jak: Kenia, Kongo, czy Chiny. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca, jako że w Azji do tej pory żółta gorączka nie występowała w ogóle.  Część Chin położona jest w regionie zamieszkałym przez komary, które tę chorobę przenoszą, a warunki klimatycznie sprzyjają transmisji wirusa żółtej gorączki. Naukowcy obawiają się rozprzestrzenienia się tej choroby wśród nieodpornych mieszkańców Azji, co mogłoby grozić poważną epidemią.


Zalecenia dla kibiców wybierających się na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016 roku
20.04.2016

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia, następnie po nich odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie (7-18 września). Przewiduje się, że wydarzenie to przyciągnie do Brazylii ok. 600 000 osób, w tym 15-17 tysięcy sportowców. Instytucje takie jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, USA) zalecają, aby europejscy turyści przed wyjazdem do Brazylii zaszczepili się przeciwko chorobom, które występują w krajach egzotycznych dużo częściej niż w Europie,  takimi jak: WZW typu A i B, błonica, tężec, krztusiec, dur brzuszny oraz w niektórych sytuacjach rozważyli szczepienie przeciwko wściekliźnie i żółtej gorączce. CDC przestrzega także przed o rozprzestrzeniającym się w Brazylii wirusie Zika, przeciw któremu nie jest dostępna szczepionka, a chronić się przed zakażeniem można stosując określone zasady i środki bezpieczeństwa podczas pobytu.


Wirus Zika – co warto o nim wiedzieć
01.03.2016

Wirus Zika tak jak wirus żółtej febry oraz dengi należy do rodziny Flaviviridae. Wszystkie te drobnoustroje przenoszone są przez komary z rodzaju Aedes. Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają w sposób łagodny, natomiast problem stanowi szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa w wielu krajach gorących stref klimatycznych oraz możliwość szkodliwego oddziaływania na płód w razie zakażenia podczas ciąży. W lutym bieżącego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła obecną sytuację związaną z wirusem Zika jako szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie.


Tunezja, Turcja, cały świat – uwaga na wściekliznę!
09.12.2015

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną występującą praktycznie na całym świecie. Alerty dotyczące aktualnego zwiększonego ryzyka zakażenia wysyłane są systematycznie przez państwa Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej. Mimo to, turyści wciąż chętnie wykonują zdjęcia np. z małpami, czy innymi dzikimi stworzeniami, a do zwierząt na wakacjach „ciągnie” też naturalnie dzieci. Tymczasem wścieklizna nadal jest śmiertelna.


Szczepienie przeciwko żółtej gorączce – najważniejsze informacje
26.11.2015

Wielu turystów z Polski podróżuje do krajów afrykańskich oraz południowoamerykańskich i spotyka się z zagadnieniem obowiązkowych szczepień przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze). Niniejszy artykuł ma na celu przypomnienie najważniejszych informacji o tej groźnej chorobie, sposobach jej profilaktyki oraz aktualnych regulacjach związanych z przyjmowaniem szczepień.


Epidemia duru brzusznego w Malezji
16.11.2015

Malezja to popularny cel wyjazdów zimowych Polaków, a jej stolica to także typowe miejsce na krótki pobyt i przesiadkę na dalszy lot np. na Bali. Niestety, jak donoszą lokalne władze, w Kuala Lumpur, jak i na Półwyspie Malajskim mamy aktualnie do czynienia z epidemią duru brzusznego, a zatem szczepienie profilaktyczne przed wyjazdem do Malezji jest nie tylko „zalecane” dla podróżujących, ale wręcz warto je potraktować jako obowiązkowe dla ochrony swojego zdrowia.


Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty
18.08.2015

Dziś rozpoczyna się III edycja programu „Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty”, którego ideą inicjatywy jest zaangażowanie biur podróży w całej Polsce w informowanie turystów o zagrożeniu, jakie stanowią choroby tropikalne występujące w wielu rejonach świata oraz o dostępnych sposobach ich profilaktyki. W tym roku biura otrzymają możliwość poszerzenia oferty swoich witryn internetowych o nowe treści, a turystów czeka konkurs fotograficzny z nagrodami. Kampanię wspiera znana podróżniczka – Monika Witkowska.


Test Odpowiedzialnego Podróżnika – druga edycja
22.07.2015

Od dziś na fanpage’u Szczepienia dla podróżujących na użytkowników portalu zainteresowanych tematyką egzotycznych podróży czeka nie lada gratka. „Test Odpowiedzialnego Podróżnika” to zabawa, w której sprawdzana jest wiedza podróżnika na temat wyjazdów w tropiki – w tym na temat szczepień profilaktycznych. Uczestnicy, którzy osiągną najlepsze rezultaty zostaną wyposażeni w przydatne w podróży osobiste filtry do wody.


Malownicze, ale i groźne Bali
16.06.2015

Pobyt na Bali może być zachwycający, ale również niebezpieczny. Aktualnym problem stanowi wścieklizna, która w czerwcu doprowadziła do śmierci dziewiątej już osoby w 2015 roku. Pacjentem był 15-latek ugryziony przez psa. Indonezyjskie władze stanowczo zalecają wykonywanie szczepień przedekspozycyjnych każdemu, kto może być narażony na pogryzienie, czyli de facto – każdemu turyście.


Ostatnie przypadki żółtej gorączki w Peru
04.05.2015

W 2012 roku dawny kraj Inków, czyli Peru, odwiedziło ponad 2,8 miliona turystów. Wśród nich było ponad 6 tysięcy Polaków. Nadal polscy turyści decydują się na podróże do malowniczego Peru, a sprzyjają temu promocyjne ceny biletów lotniczych oraz atrakcyjne oferty biur podróży. Tymczasem, w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowano tam przypadki zachorowań na żółtą gorączkę (żółtą febrę).


Zakażenia meningokokowe zagrożeniem w Afryce Subsaharyjskiej
01.04.2015

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o gwałtownej fali zachorowań na zakażenia meningokokowe w Nigerii. Chorobę powodują bakterie Neisseria meningitidis. Od końca stycznia do początku maja br. zarejestrowano w Nigerii 652 przypadków podejrzenia zakażeniem meningokokami (serogrupa C), a 50 osób zmarło.

 


Szczepienia dla podróżujących: pierwszy mikroblog dotyczący profilaktyki chorób tropikalnych
04.03.2015

Od marca br. działa już oficjalny mikroblog strony SzczepieniaDlaPodrozujacych.pl na platformie społecznościowej Tumblr. Nowy kanał będzie stanowił rozszerzenie witryny oraz oficjalnego fanpage’a o anglojęzyczne treści dotyczące chorób tropikalnych i ciekawostek ze świata medycyny podróży.


Zalecane, czyli „warto poważnie rozważyć”
02.03.2015

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Niektóre kraje nakładają na turystów odwiedzający ich kraj wymóg, aby byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tych schorzeń na ich terenie.


Pobyt w luksusowym hotelu nie zwalnia od profilaktyki chorób tropikalnych
06.02.2015

Wielu turystów przed wyjazdem w tropiki zorganizowanym przez biuro podróży lub mając perspektywę zagranicznego pobytu w luksusowym hotelu, zastanawia się, czy w ogóle dotyczy ich kwestia profilaktyki chorób tropikalnych. Tymczasem, przepisy sanitarne i obowiązkowe szczepienia dotyczą wszystkich, niezależnie od warunków i komfortu podróży.


Lepsza ochrona „last minute”, niż żadna!
05.12.2014

Podróż w egzotyczne rejony świata to okazja do przeżycia niepowtarzalnej przygody, ale też ryzyko związane z tropikalnymi chorobami zakaźnymi. Oprócz zachowania odpowiedniej higieny i środków ostrożności ważne jest wykonanie odpowiednich szczepień przed podróżą – i to znacznie wcześniej przed podróżą. Chodzi tu o wizytę w placówce medycyny podróży na około 6-8 tygodni przed przewidywanym wyjazdem, tak, aby zaplanować optymalną profilaktykę oraz wygodne dla turysty przeprowadzenie szczepień. Zachowanie takiej rezerwy czasowej umożliwia właściwe uodpornienie się organizmu pacjenta, ale też daje swobodniejsze pole manewru lekarzowi np. w sytuacji, gdy turysta nieoczekiwanie zachoruje w trakcie realizacji programu szczepień przed podróżą.


Nieustannie groźna wścieklizna
30.11.2014

Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego, przenoszona przez ssaki. Występuje prawie na całym świecie, a najwięcej przypadków odnotowuje się w krajach rozwijających się Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że rocznie z powodu wścieklizny umiera ok. 55 tysięcy ludzi.


Najnowsze zalecenia dla podróżujących dotyczące profilaktyki egzotycznych chorób
10.10.2014

Szczepienia profilaktyczne na około 6-8 tygodni przed wyjazdem w tropiki to podstawa odpowiedzialnego podróżowania. Lekarz, z którym turysta spotyka się w placówce medycyny podróży poznaje planowaną trasę, termin i charakter wyjazdu oraz historię pacjenta (np. przyjmowane leki, choroby). Na podstawie tych informacji ustala optymalny zakres szczepień i informuje o innych metodach profilaktyki egzotycznych chorób. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, gdyż choroby tropikalne to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia turysty.


„Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty” II edycja programu certyfikującego dla biur podróży w całej Polsce
12.09.2014

Z końcem sierpnia rozpoczęła się II edycja programu „Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty”, którego ideą inicjatywy jest zaangażowanie biur podróży w całej Polsce w informowanie turystów o zagrożeniu, jakie stanowią choroby tropikalne występujące w wielu rejonach świata oraz o dostępnych sposobach ich profilaktyki. W tym roku proces edukowania klientów-turystów będzie przebiegał jeszcze wygodniej i nowocześniej – przy użyciu technologii kodów QR.


Test Odpowiedzialnego Podróżnika
27.08.2014

Nowy konkurs na pierwszym fanpage’u dotyczącym medycyny podróży w Polsce.

 

Warszawa, sierpień 2014 r. – Od dziś na fanpage’u Szczepienia dla podróżujących na użytkowników portalu zainteresowanych tematyką egzotycznych podróży czeka nie lada gratka. „Test Odpowiedzialnego Podróżnika” to zabawa, w której sprawdzana jest wiedza podróżnika na temat wyjazdów w tropiki – w tym na temat szczepień profilaktycznych. Uczestnicy, którzy osiągną najlepsze rezultaty zostaną wyposażeni w nowoczesne GPS-y turystyczne oraz inne, przydatne w podróży gadżety: dyski USB oraz T-shirty.


Największa epidemia gorączki Ebola w historii.
18.08.2014

WHO informuje o utrzymującej się od kilku miesięcy epidemii zakażeń wirusem Ebola w krajach Afryki Zachodniej. Choroba ta należy do grupy wirusowych gorączek krwotocznych i jest niezwykle niebezpieczna, gdyż śmiertelność w przypadku zachorowania zwykle wynosi od 60 do 90%. WHO podaje, że obecnie mamy do czynienia zarówno z największą, jak i najdłuższą epidemią gorączki Ebola w historii. Do tej pory skuteczny lek na tę chorobę, czy też szczepionka profilaktyczna, nie zostały opracowane.


Szczepienie przeciw żółtej febrze ważne „na całe życie”? Dopiero od 2016 roku.
15.07.2014

W 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała informację, że szczepienie przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze) uodparnia pacjenta na całe życie. Mimo to, zmianie nie uległy przepisy międzynarodowe i kraje objęte obowiązkiem szczepienia nadal wymagają ważnej żółtej książeczki (Międzynarodowa Książeczka Szczepień) z dowodem szczepienia co 10 lat.


12 czerwca otwarto oficjalnie XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
12.06.2014

12 czerwca otwarto oficjalnie XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mecze będą rozgrywane do 13 lipca w 12 brazylijskich miastach. Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) opublikowało cenne porady zdrowotne dla turystów, którzy wybierają się na jakikolwiek mecz w ramach Mistrzostw. Aby cieszyć się tylko i wyłącznie sportem, warto zadbać o swoje zdrowie!


Szczepienia dla podróżujących: pierwszy ekspercki fanpage
05.05.2014

W tym miesiącu został zainagurowany pierwszy ekspercki fanpage poświęcony profilaktyce chorób zakaźnych w tropikalnych rejonach świata.


Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) donosi o WZW A w Europie
30.04.2014

Od początku 2013 roku w 11 krajach Starego Kontynentu odnotowano 1315 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A  (WZW A), potencjalnie związanych nowym z ogniskiem zachorowań w Europie.


Azja Południowo-Wschodnia wolna od polio
08.04.2014

Azja Południowo-Wschodnia, region który zamieszkuje 25% ludzkiej populacji, została przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznana za terytorium wolne od poliomyelitis. Jest to czwarty z sześciu regionów wyodrębnionych przez WHO, w którym zwalczono tę chorobę. To bardzo ważny krok w kierunku całkowitej eradykacji polio na świecie.


Szczepienia przeciw żółtej febrze - Indie ogłaszają zmiany
03.04.2014

Indyjskie Biuro Imigracyjne ogłosiło szereg informacji szczególnie istotnych dla osób udających się w najbliższym czasie do Indii z krajów zagrożonych żółtą gorączką (żółtą febrą). Niezależnie od tych zmian absolutną podstawą pozostaje wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień dotyczący szczepienia przeciwko tej chorobie.


Indie wymagają szczepień przeciw polio
29.01.2014

Natężona walka z polio trwa w wielu rejonach świata. Aby bezwzględnie zapobiec powrotowi choroby na terytorium Indii, lokalne władze zarządziły, iż od 1 marca 2014 roku od osób podróżujących z Afganistanu, Etiopii, Izraela, Kenii, Nigerii, Pakistanu i Somalii do Indii wymagane będzie przyjęcie doustnej szczepionki przeciwko poliomyelitis co najmniej 4 tygodnie przed wyjazdem. Obowiązek szczepień nie dotyczy podróżnych, którzy nie są mieszkańcami wymienionych siedmiu państw.


Polio wciąż groźne
04.12.2013

Poliomyelitis (znane także jako choroba Heinego-Medina czy ostre nagminne porażenie dziecięce) to niezwykle niebezpieczna i wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez wirus polio, przenoszona drogą pokarmową, mogąca spowodować paraliż lub śmierć. Dzięki rozwojowi szczepionek (od lat 50-tych XX wieku), udało się eradykować wiele chorób, w tym polio z wielu krajów świata.


Lista kontrolna przed podróżą
29.10.2013

Program wyjazdu w tropiki już ustalony? To świetnie! Ale czy jesteś pewny, że możesz bezpiecznie jechać? Zastanów się – krok po kroku – czy zrobiłeś wszystko aby zminimalizować zagrożenie zachorowania na choroby tropikalne. Zaczynamy!


Nowe zalecenia dla podróżujących dotyczące profilaktyki egzotycznych chorób
03.09.2013

Co bardziej doświadczeni podróżnicy, a takich jest w Polsce coraz więcej, wiedzą że około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem w tropiki należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży aby ten poinstruował jak chronić się przed chorobami tropikalnymi i zalecił odpowiednie szczepienia profilaktyczne. Lekarz znający trasę, termin i charakter wyjazdu oraz szczegółowe informacje o pacjencie (np. jakie leki przyjmuje, jakie choroby przechodzi/przechodził) może ustalić optymalny zakres szczepień i wskazać inne środki profilaktyki.


Komary – wielkie niebezpieczeństwo w małym ciele
12.08.2013

Podróżując w tropiki jesteśmy narażeni na ugryzienia owadów. Niestety, często są one nosicielami chorób zakaźnych i pasożytniczych, które zagrażają zdrowiu i życiu turysty. Ponieważ szczepienia profilaktyczne przed wyjazdem mogą uchronić tylko przed niektórymi schorzeniami, niezmiernie ważna jest ochrona we własnym zakresie przed owadami – w tym szczególnie przed komarami.


Finał pierwszej edycji programu edukacyjnego „Biuro przyjazne zdrowiu turysty”
12.07.2013

10 lipca dobiegł koniec pierwszej, trwającej od końca kwietnia br. edycji programu edukacyjnego „Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty”. Udział w nim wzięło 360 biur podróży z całej Polski. Dzięki temu, że zechciały podnosić swoje kompetencje i informować klientów o chorobach tropikalnych, dziś mogą się legitymować prestiżowym tytułem i certyfikatem „Biuro przyjazne zdrowiu turysty”.


Biuro przyjazne zdrowiu turysty
20.05.2013

Od 22 kwietnia 2013 r.  biura podróży, które organizują wyjazdy do egzotycznych krajów mogą starać się o certyfikat „Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty”. Ideą inicjatywy jest zaangażowanie biur podróży w całej Polsce w informowanie turystów o zagrożeniu, jakie stanowią choroby tropikalne występujące w wielu rejonach świata oraz o dostępnych sposobach ich profilaktyki.


Porada medyczna przed podróżą?
15.03.2013

15 marca 2013 roku ruszyła kolejna edycja sympozjów szkoleniowych dla ośrodków aplikujących o miano Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży, organizowanych przez: Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Krajowy Ośrodek Medycyny Podróży, Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej, Krajowy Ośrodek Medycyny Morskiej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. W tej edycji bierze udział około 60 lekarzy z całego kraju, z których część otworzy swoje własne placówki medycyny podróży świadcząc porady z zakresu profilaktyki przedwyjazdowej dla turystów wybierających kierunki egzotyczne.


Biznes w tropikach
01.03.2013

Emigracja w poszukiwaniu pracy to zjawisko od wielu lat znane i obserwowane także wśród Polaków. Spośród blisko 10 milionów wyjazdów zagranicznych Polaków w 2012 r., aż 28 % stanowiły podróże związane właśnie z pracą1 . Czytając to zdanie większość z nas ma zapewne na myśli emigrację do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów Skandynawii. Tymczasem Polacy coraz częściej decydują się na pracę w egzotycznych rejonach świata (ostatnio bardzo popularne stają się np. Brazylia, Tajwan, Indie).


To co przywozimy ze sobą z tropików...
06.02.2013

... to niestety nie zawsze tak piękne pamiątki jak ta, ukazana na obrazku obok, egzotyczna maska. Zdarza się, że do Ojczyzny zabieramy ze sobą tropikalne choroby, które są groźne dla nas i naszych bliskich. Zagrożenie jest o tyle poważne, że w Polsce istnieje problem z dostępem do profesjonalnej diagnostyki tych chorób, a także leków niezbędnych  w terapii. Jedynie trzy ośrodki są odpowiednio wyposażone i przygotowane do niezwłocznego leczenia egzotycznych chorób, jak informuje dr med. Piotr Kajfasz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.


A może Święta w tropikach?
18.12.2012

W Polsce trudno narzekać na brak świątecznego klimatu - udziela się on nam wszystkim, zwłaszcza kiedy zasiadamy do wigilijnego stołu. Jednak Ci bardziej „ciepłolubni" rodacy ze względu na śnieg i  minusowe temperatury decydują się czasem spędzić Boże Narodzenie w tropikach. Jeszcze inni po prostu są ciekawi jak ta wyjątkowa okazja jest świętowana w odległych stronach. Dlatego też w tym magicznym okresie touroperatorzy odnotowują zainteresowanie wycieczkami do wielu „słonecznych" kierunków.

 


Żółta febra (żółta gorączka) – zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
30.11.2012

Żółta febra wywoływana jest przez wirus z rodzaju Flavivirus, zaliczany do grupy arbowirusów. Przenosi się na człowieka poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara. Występuje w Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej.


Podróż lotnicza - jak zadbać o zdrowie podczas długiego lotu?
07.11.2012

Wreszcie przychodzi ten dzień - wyruszamy na egzotyczną wyprawę. Przed nami jednak długa podróż samolotem. Co prawda zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa rejsu to zadanie przewoźnika, turysta jednak musi zadbać o swoje zdrowie sam - choćby po to, by dolegliwości związane z długim lotem nie popsuły mu radości z wyjazdu.


28 września – Światowy Dzień Walki z Wścieklizną
18.09.2012

Mówiąc o zagrożeniach, na które narażony jest turysta w egzotycznych rejonach świata,   trzeba pamiętać o zwierzętach, które możemy spotkać na swojej drodze. Niestety, często mogą one być nosicielami wścieklizny. Czym jest ta choroba i jak się przed nią uchronić? 28 września przypada Światowy Dzień Walki z Wścieklizną, co jest  znakomitą okazją, by się tego dowiedzieć.


Polacy narażeni na choroby tropikalne
20.08.2012

Coraz większe możliwości, a także rosnąca ciekawość sprawiają, że podróżujemy, mamy pokusę poznawania coraz bardziej oryginalnych miejsc na naszej planecie. Prognozy Światowej Organizacji Turystycznej mówią o tym, że przez kolejną dekadę, wzrośnie zainteresowanie krajami rozwijającymi się, gdzie poziom sanitarny jest zazwyczaj niski, a turysta narażony jest na groźne schorzenia, wywołane przez drobnoustroje.


„Zemsta Faraona” czy „galop gringo”? – uwaga na biegunkę podróżnych!
09.08.2012

Biegunka podróżnych to jedna z najczęstszych chorób, spotykających turystów, zwiedzających  egzotyczne terytoria Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej. Groźnie brzmiące potoczne nazwy tego schorzenia np. zemsta Faraona/Sułtana, klątwa Montezumy, galop gringo, na pewno nie są przesadzone. Biegunka, nawet jeśli jej przebieg jest łagodny, a dolegliwości ustępują po kilku dniach, skutecznie potrafi uprzykrzyć pobyt w tropikach.


Dzieci w tropikach
01.08.2012

Doszedłeś do wniosku, że już najwyższy czas, aby zwiedzać świat ze swoim maluchem? Marzysz, żeby pokazać mu piramidy, wykąpać się w ciepłym morzu czy odwiedzić starożytne budowle Majów? Pamiętaj, że choć wspólne zwiedzanie świata to wspaniała przygoda dla całej rodziny, podróż w tropiki dla malutkiego dziecka może być bardzo niebezpieczna.


mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!