Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Cholera w Afryce
17.10.2017

Polacy coraz częściej wybierają dalekie kraje afrykańskie na miejsce zasłużonego, ale i nieszablonowego wypoczynku. Turystów przyciągają już nie tylko Egipt czy Tunezja, ale także Tanzania, Kongo, Zanzibar, Kenia czy Czad. A to właśnie tam od kilku miesięcy pojawiają się wciąż nowe przypadki zachorowania na cholerę.


Uwaga na wściekliznę! Także w Malezji
19.09.2017

Większość z nas nie raz pewnie usłyszała w radio informację, że poszukiwany jest właściciel psa, który kogoś pogryzł. I choć wścieklizna występuje na całym świecie, to zagrożenia tą chorobą powinni być świadomi szczególnie turyści wyjeżdżający do egzotycznych krajów. Do przypomnienia najważniejszych informacji o tej chorobie skłania także Międzynarodowy Dzień Walki z Wścieklizną, który przypada 28 września.


Zagrożenie żółtą febrą w Afryce i Ameryce Południowej
19.08.2017

Podróżnicy wybierający się do krajów tropikalnych powinni zwrócić baczną uwagę na doniesienia o sytuacji epidemiologicznej związanej z występowaniem żółtej gorączki (inaczej: żółta febra).


Szczepienia przeciwko polio - aktualne wytyczne #2
07.07.2017

W biuletynie polio cyklicznie prezentujemy aktualne informacje dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień profilaktycznych przeciwko poliomyelitis dla dorosłych podróżnych. Przypominamy, że każdy podróżny powinien być w pełni uodporniony przeciwko polio za pomocą szczepień podstawowych. Większość Polaków otrzymuje je w dzieciństwie. W wieku dorosłym przed podróżą mogą być potrzebne szczepienia przypominające.  Poniższe informacje dotyczą szczepień przypominających dla dorosłych podróżnych. Materiał powstał na bazie informacji udostępnianych przez WHO, CDC i w ramach Programu Szczepień Ochronnych na 2017 rok.


WZW A również w stolicy
05.06.2017

Po ostatnich alertach dotyczących sytuacji „epidemiologicznie niebezpiecznej” w związku z występowaniem WZW A na terenie Wielkopolski, pojawiły się kolejne raporty – tym razem  dotyczące województwa mazowieckiego.Po ostatnich alertach dotyczących sytuacji „epidemiologicznie niebezpiecznej” w związku z występowaniem WZW A na terenie Wielkopolski, pojawiły się kolejne raporty – tym razem  dotyczące województwa mazowieckiego.


Wielkopolska w cieniu WZW A
09.05.2017

Specjaliści z Wielkopolski uznali, że mamy do czynienia z sytuacją „epidemiologicznie niebezpieczną” w kontekście zagrożenia żółtaczką pokarmową (wirusowe zapalenie wątroby typu A/WZW A). Powodem jest 17 przypadków zachorowań w tym regionie, co w skali kraju stanowi liczbę niepokojącą. W całej Polsce rocznie odnotowuje się średnio 35 przypadków występowania WZW A, z czego wielu chorych „przywozi” infekcję z podróży zagranicznych.


25 kwietnia – Światowy Dzień Malarii
10.04.2017

Światowy Dzień Malarii jest obchodzony corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia z inicjatywy Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA, WHO). Z tej okazji publikujemy podstawowe informacje dotyczące tej choroby, a także najświeższe informacje z obszaru epidemiologii.

 


Szczepienia przeciwko polio - aktualne wytyczne #1
29.03.2017

W biuletynie polio cyklicznie prezentujemy aktualne informacje dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień profilaktycznych przeciwko poliomyelitis dla dorosłych podróżnych. Przypominamy, że każdy podróżny powinien być w pełni uodporniony przeciwko polio za pomocą szczepień podstawowych. Większość Polaków otrzymuje je w dzieciństwie. W wieku dorosłym przed podróżą mogą być potrzebne szczepienia przypominające.  Poniższe informacje dotyczą szczepień przypominających dla dorosłych podróżnych. Materiał powstał na bazie informacji udostępnianych przez WHO, CDC i w ramach Programu Szczepień Ochronnych na 2017 rok.


Żółta febra w Brazylii jeszcze bardziej niebezpieczna
17.02.2017

W kilku stanach Brazylii odnotowano wzrost zachorowań na żółtą gorączkę, do czego w większości przypadków przyczyniła się leśna transmisja wirusa, a to oznacza że wirus może przenosić się tam nadal między komarami, a ssakami naczelnymi, stanowiąc zagrożenie dla nieodpornych turystów. Niestety, do rejonów zagrożonych chorobą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła również tereny nadmorskie Brazylii – dotychczas uznawane za wolne od żółtej febry. Wykonanie szczepień profilaktycznych (w tym: przeciw żółtej gorączce) przed wyjazdem do tego kraju jest w takiej sytuacji szczególnie zalecane.


Najpopularniejsza Tajlandia
12.12.2016

W 2016 roku internauci najczęściej szukali na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl informacji dotyczących szczepień profilaktycznych przed wyjazdem do Tajlandii. Odnotowano blisko 20 000 unikalnych wyszukań. Druga pod względem tak pojmowanej popularności była Kenia, a ostatnie miejsce na podium zajmują Indie.  Wszystkie trzy kraje kuszą swoją malowniczością, ale wymagają solidnego zadbania o profilaktykę chorób tropikalnych, których w nich bynajmniej nie brakuje. 


Brak nakazu wykonania szczepień nie oznacza, że warto o nich zapominać.
21.11.2016

Rzeczą powszechnie wiadomą jest, że przed wyjazdem do krajów tropikalnych należy się zaszczepić. W praktyce oznacza to konieczność wykonania szczepień obowiązkowych oraz możliwość poddania się dodatkowym, które choć obligatoryjne nie są, nie stają się przez to mniej korzystne. Na chwilę obecną, jedynym szczepieniem obowiązkowym, podyktowanym przez WHO przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (żółtej gorączce).


mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!